AktualnościPielęgnacjaZdrowie

Rehabilitacja po przeszczepie – 1 krok do zdrowia

Pisałam już o diecie, pielęgnacji, psychologu a teraz nadszedł czas aby opowiedzieć o temacie jakim jest rehabilitacja po przeszczepie.

Fundacja Active Recovery wspólnie z lekarzami hematologii i DKMS opracowali program rehabilitacji i aktywności ruchowej. Eksperci skupili się przede wszystkim na pacjentach z nowotworami krwi.

Program rehabilitacyjny

Stworzony program obejmuje wsparcie pacjenta od momentu postawionej diagnozy, przez pobyt w szpitalu, a także etapu po przeszczepie. Rehabilitacja online w formie nagrań wideo zapewnia szeroką dostępność dla każdego pacjenta.

Materiał powstał w oparciu o wielomiesięczne badania ze specjalistami w dziedzinie hematologii jak i fizjoterapeutami.

young woman 1178146 1280

Stań do walki

Założycielem Fundacji Active Recovery jest już nieżyjący Piotr Bursiewicz, którego choroba zmobilizowała do walki, a także stworzenia tego projektu. Ekspert od rehabilitacji, były zawodnik sam wiedział jak się zmobilizować i znaleźć siłę do działania.


„Białaczkę potraktowałem jednak nie jak wyrok, ale sportowe wyzwanie,

bo celem sportowców zawsze jest zwycięstwo.” – Piotr Bursiewicz


Dzięki takim postawom wielu pacjentów otrzymuje siłę do walki i nadzieję na wyzdrowienie. Do każdej choroby należy podchodzić holistycznie i zadbać o wszystkie jej obszary.


Zapraszam do obejrzenia poniższego filmu (na stronie fundacji znajdziecie ich więcej: https://activerecovery.pl/dla-pacjentow/).

Wywiad z Natalią Bursiewicz – Prezeską Fundacji Active Recovery:

Natalia Bursiewicz 1

Wieloletnia współwłaścicielka Instytutu rehabilitacji medycznej i sportowej RehaBursiewicz we Wrocławiu.

Trenerka Prozdrowotnych Form Ruchu,
a także wykładowczyni akademicka skupiająca się w pracy projektowej
i badawczej na roli sztuki i architektury w kształtowaniu dobrostanu
człowieka i poprawie zdrowia. 

Onkopomocni: Co było impulsem do powstania pomysłu na fundację?

NB: Fundacja powstała z chęci propagowania aktywności fizycznej wśród osób chorych na nowotwór. Jej początek jest związany z postacią śp. Piotra Bursiewicza – eksperta rehabilitacji medycznej i sportowej, który w wyniku choroby onkologicznej, zajął się celowaną autorehabilitacją, jak również tworzeniem programów wsparcia dl pacjentów.

Co za tym idzie, choroba głównego fundatora w połączeniu z jego ogromnym doświadczeniem zawodowym zaowocowały powstaniem fundacji i programów terapeutycznych, które są obecnie realizowane.

Onkopomocni: Jakie są cele fundacji? Co chcą Państwo osiągnąć przez te działania?

Chcemy przekonać jak największą grupę osób, że aktywność fizyczna, na każdym etapie choroby, od postawienia diagnozy, poprzez leczenie oraz w okresie rekonwalescencji, odgrywa kluczową rolę i może przełożyć się na poprawę codziennego funkcjonowania, samopoczucia i powrót do zdrowia.

W celu poparcia naszych założeń realizujemy, przy współpracy ze szpitalami i uczelniami, projekty badawcze, a także pilotażowo-wdrożeniowe.

Wierzymy, że dzięki naszym działaniom lekarze będą częściej zalecać pacjentom aktywność fizyczną, a sami pacjenci przekonają się, dzięki ruchowi mogą mieć bezpośredni wpływ, na to jak się czują i jak przebiega leczenie.

Onkopomocni: Proszę opowiedzieć o współpracy z DKMS i innymi ekspertami. Jak to się zaczęło, jakie było nastawienie?

NB: Wypracowanie metod współpracy z poszczególnymi podmiotami było bardzo czasochłonnym, niemal kilkuletnim procesem.

Z jednej strony wymagało od nas przekonania fundacji DKMS do naszej wizji i pomysłu autorehabilitacji pacjentów hematologicznych, z drugiej wiązało się z pozyskaniem zgód na przeprowadzenie badań w warunkach szpitalnych.

Kolejnym wyzwaniem było znalezienie ekspertów z zakresu rehabilitacji, sportu, medycyny, których wiedza, entuzjazm i chęć działania umożliwiłyby współtworzenie tak wieloaspektowego przedsięwzięcia.

Obecnie fundacja DKMS jest głównym sponsorem naszego projektu badawczego i to dzięki niej pacjenci hematoonkologiczny mają darmowy dostęp do programu autorehabilitacji.

Liczymy, że już wkrótce nasz program trafi do kolejnych szpitali i obejmie następną grupę pacjentów, a w przyszłości będzie on nieodłącznym elementem terapii pacjentów hematologicznych.

Onkopomocni:  Jak działa fundacja (chodzi mi skąd pomysł na filmiki instruktażowe, a nie np. spotkanie z rehabilitantem)?

NB: Nasz program dedykujemy od samego początku pacjentom chorym na nowotwory krwi, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów przeszczepowych. Wspomnieni pacjenci są częstokroć zmuszeni do wielotygodniowej, a niekiedy również wielomiesięcznej izolacji, a każde spotkanie np. z rehabilitantem obarczone jest dużym ryzykiem infekcji, powikłań, etc.

Stąd pomysł na nagranie filmów instruktażowych z dedykowanymi ćwiczeniami, które pacjenci będą mogli odtworzyć nawet w warunkach szpitalnych. Już niedługo jednak będziemy rozwijać działalność fundacji o webinary, dzięki czemu pacjenci z całej Polski będą mogli uczestniczyć w zajęciach teoretyczno-praktycznych z rehabilitantami i specjalistami z zakresu szeroko pojętej aktywności fizycznej.

Onkopomocni: Jakie mają Państwo dalsze plany rozwoju?

NB: Chcemy przygotować program wsparcia w postaci bezpiecznych ćwiczeń dla pacjentów, którzy dopiero otrzymują diagnozę. Będziemy nadal rozwijać program autorehabilitacji na oddziałach przeszczepowych wchodząc jednocześnie do szpitali w kilku polskich miastach.

Jak wspomniałam wcześniej, zajmiemy się także programem aktywizacji fizycznej u pacjentów w fazie rekonwalescencji.

Onkopomocni: Co chcielibyście przekazać pacjentom onkologicznym?

NB: Że ruch i aktywność fizyczna w trakcie leczenia onkologicznego dają wymierne korzyści zdrowotne na wszystkich etapach terapii.

Są bezpieczne, poprawiają sprawność, samopoczucie, wzmacniają odporność, zmniejszają toksyczność leków, a nawet zmniejszają ryzyko nawrotu choroby nowotworowej.

Systematyczny ruch po prostu poprawia jakość życia.

Onkopomocni: Dziękujemy za rozmowę.