Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry podczas radioterapii

Pielęgnacja skóry podczas radioterapii jest niezbędna, aby zniwelować skutki naświetlania. Radioterapia silnie ingeruje w organizm powodując spustoszenia wewnątrz oraz na zewnątrz ciała. Jej widocznym skutkiem są problemy ze skórą, która pod wpływem kolejnych naświetlań staje się coraz bardziej poparzona i uszkodzona. Po zakończeniu radioterapii rzadko wraca do pierwotnego stanu przez co zmniejsza się komfort życia chorego.  

Zatrzymaj skutki poparzeń

Aby temu zapobiec warto jeszcze przed rozpoczęciem naświetlań wdrożyć ochronę skóry kosmetykami, które zabezpieczą i przygotują naświetlane miejsce. Pacjenci rzadko kiedy mają świadomość, że mogą w ten sposób ochronić skórę. Podczas leczenia w szpitalu otrzymują maść z lnu, ale jest ona nieprzyjemna w aplikacji i zostawia uczucie lepkości. Poza tym użycie jej w trakcie leczenia to trochę za późno na zatrzymanie skutków poparzeń.

Kanabis łagodny dla wrażliwej skóry

My używaliśmy kosmetyków na bazie kanabisa polskiego producenta Arkana. Bardzo łagodne, dedykowane dla skóry wrażliwej, które swoim składem nie pogorszyły skóry, a wręcz sprawiły, że skóra po 26 naświetleniach oprócz chwilowego zaczerwienienia wróciła do stanu sprzed terapii. Efekt ich działania możecie zobaczyć poniżej:

Pielęgnacja skóry podczas radioterapii, aplikacja kosmetyków

Krem był aplikowany na skórę 3-4 razy dziennie, czasem nawet 5 razy.

Po zakończeniu leczenia także dobrze jeszcze przynajmniej przez miesiąc dalej stosować krem, aby odżywiać skórę, która może mieć tendencję do wysuszania i podrażnień. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków może sprawić, że choć jeden problem związany z chorobą nam odpadnie.

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji warto zadbać także o pomoc psychologiczną, a także o dietę.

Przeczytaj te artykuły: Grupa wsparcia dla chorych na raka, Onkodietetyk z misją dla chorych na raka, Duchowość w chorobie onkologicznej.

Jeden komentarz do “Pielęgnacja skóry podczas radioterapii

  • Wow, awesome blog layout! How lengthy have you ever
    been blogging for? you make blogging look easy.
    The total glance of your website is magnificent, as smartly as the content
    material! You can see similar here ecommerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *