Historie

Onko Tour 2023 – Rowerem po zdrowie

Pragnę przybliżyć Wam projekt Onko Tour 2023 oraz sylwetkę jego autorki i niesamowitej kobiety. Kobiety, która ciągle przesuwa granice swoich możliwości, a dzięki determinacji obdarza tą siłą także innych. Mowa o Katarzynie Gulczyńskiej – założycielce i prezesce Fundacji Pokonaj Raka.

Wojowniczka od zawsze

Pani Kasia to urodzona fighterka, nie tylko samotnie wychowuje dwóch synów, ale ma również niesamowite osiągnięcia w alpinistyce. Zdobyła m.in. Koronę i Koronkę Ziemi, przeszła także 400 km przez najtrudniejszą na świecie dżunglę.

Jest autorką projektu: „Za każdą chemię jeden szczyt”, „Szczyty Życia”. Za swoją działalność na rzecz Osób dotkniętych chorobą nowotworową otrzymała wyróżnienie w konkursie Bizneswoman Roku 2015 w kategorii Działalność na Rzecz Kobiet.

W 2023 roku została wyróżniona odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przez Ministra Zdrowia Pana dr Adama Niedzielskiego.

Projekt Onko Tour 2023

O Pani Kasi dowiedziałam się podczas programu w lokalnej telewizji gdzie opowiadała o cyklicznym projekcie Onko Tour. Jak przystało na prawdziwą sportsmenkę zręcznie wykorzystała aktywność fizyczną do przypominania jak ważne są badania profilaktyczne, które pomogą szybko zdiagnozować chorobę.

2 sierpnia odbyła się VII edycja projektu Onko Tour, mobilizująca pacjentów onkologicznych oraz pracowników służby zdrowia do pokonania rowerem 600 km z Wrocławia do Świnoujścia w tydzień.

Po drodze organizowane były Pikniki zdrowia, warsztaty gdzie odwiedzający mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Dodać sił innym

Rowerzyści w darze przekazali pacjentom oraz dyrekcji placówek medycznych Dary serca przygotowane przez p. Katarzynę Gulczyńską. Były to zdjęcia z aktywności pacjentów onkologicznych oraz Dzwony ŻYCIA.

Tegoroczna akcja została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Senatu RP Pana Profesora Tomasza Grodzkiego.

Poniżej wideorelacja z VII edycji Onko Tour 2023:

Rozmowa z Katarzyną Gulczyńską:

Katarzyna Gulczyńska

O: Jak powstał pomysł na fundację i dlaczego akurat dla chorych na raka?

KG: Pomysł na FPR przyniosło życie. Życie kreśli najlepsze scenariusze, trzeba tylko je dostrzec i mieć odwagę  w ich realizacji. Moje dramatyczne zejście ze szczytu Mont Blanc zbiegło się z informacją o chorobie bliskiej osoby. Ta osoba, poddała się i nie chciała poddać się dalszemu leczeniu.

Był to obcokrajowiec. Wówczas dla mnie logiczna stała się symbolika. Korony Ziemi, na raka chorują mieszkańcy całego globu, jesteśmy leczeni tą samą chemią, owszem z różną dostępnością. Raki (nakładki na buty górskie) ratują ludzkie życie w górach i „rak” jako choroba też może uratować czyjeś życie. W trakcie traumatycznych przeżyć, zaczynamy inaczej cenić życie.

A ponieważ moje Bio „mówi to co mówi”, to przeniosłam swą prywatną ideę dla osób doświadczających choroby onkologicznej. Szukamy bohaterów, dlaczego też tymi bohaterami dla chorujących nie mogą być, inni pacjenci, dziś na innym etapie życia i doświadczeń?

Oczywiście, marzyły mi się wyprawy międzynarodowe. Cieszę się, że aż tyle mogłam zrealizować, w naszym mimo wszystko zaściankowym kraju. Kobieta ma pomysły…to ma podwójnie trudniej….i jeszcze chorzy onkologicznie, których społeczeństwo zdrowe stygmatyzuje.

O: Jak Pani zainteresowania alpinistyczne można porównać do walki z rakiem?

KG: Jako symbolikę, którą wskazałam w/w. W górach mamy przewodnika czy partnera, w chorobie mamy lekarza. Ale każdy krok do przodu stawiamy sami.

W górach nasza psychika jest istotna, w chorobie, również. To jak poukładamy sobie w głowie każdą życiową trudność, to tego doświadczymy.

Nasze myśli kreują nasze nastawienie. Np. jeden z naszych podopiecznych podczas pobytu w szpitalu oglądał non stop komedie. Wypędzał z myśli czarne scenariusze.

Onko Tour 2023


O:. Skąd pomysł na projekt OnkoTour?

KG: Naturalnie. Realizuję odważne projekty, a uczestnicy stają się bohaterami dla innych pacjentów, będących na wcześniejszym etapie chorowania. Każdy z nas fascynuje się osobami, osiągającymi sukcesy.

Dlaczego dla chorujących nie mogą być – inni chorzy? Moja umiejętność, to dobrać tak uczestników do danej akcji, aby zapewnić jej zwycięstwo. To ogromna odpowiedzialność, byli pacjenci powierzają mi swoje ŻYCIE, decydując się na udział w akcji.

O: Czy lekarze lub personel medyczny angażuje się w ten projekt i w jakim zakresie?

KG: Tak, często. Np. w Onko Tour brał udział dwukrotnie Profesor Paweł Krawczyk. Zależy mi na tym, aby pacjent czuł wsparcie ze strony osób związanych z ochroną zdrowia na każdym etapie, nie tylko leczenia, ale i ŻYCIA.

O: Co chciałaby Pani przekazać osobom, które zaczynają walkę z rakiem?

KG: Chciałabym przede wszystkim zachęcić do profilaktyki, do monitorowania własnego życia. Potrafimy zaplanować wakacje, a nie potrafimy korzystać z badań, które w sporej części są za darmo. Obowiązkowo wykonujemy przegląd techniczny samochodu, a co z własnym zdrowiem? W tej chorobie, czas jest kluczowy. Badajmy się! Bądźmy krok przed chorobą!

Wiem, że edukacja w Polsce kuleje, a chorowanie zależy od kodu pocztowego (dostępność!). Interesując się własnym zdrowiem, możesz zmieniać świat na zdrowszy i lepszy.

Każdy z nas we własnym zakresie. Badania opublikowane na łamach „JAMA Oncology” dowodzą, że nawet krótka, intensywna i przerywana aktywność fizyczna istotnie zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego (o 17 – 28 % w porównaniu do osób z minimalną aktywnością fizyczną). Zamieńmy piloty TV na spacery, mniej lub bardziej intensywne 😉

Chciałabym, aby osoby chore wiedziały że nie są same. Można i trzeba korzystać z pomocy. Ważne jest widzenie czegoś więcej niż tylko choroby i nadanie życiu sensu, co pozwala na wspólne przeżycia.

SENSEM ŻYCIA DLA MNIE JEST NADANIE ŻYCIU SENSU. A to co tworzę, dzięki Fundacji „Pokonaj raka” jest moim sensem i nadzieją na zmianę świata na lepszy. Nikt z nas nie żyje sam na planecie Ziemia, razem możemy zmieniać świat na lepszy.

O: Bardzo dziękujemy za poświęcony czas 🙂

Dołącz do Onko Tour

Tegoroczna edycja Onko Tour 2023 już za nami, ale nic nie stoi na przeszkodzie wziąć udział w przyszłym roku. Zachęcam do uczestnictwa w projekcie i wsparcia działań Pani Katarzyny. Ona potrafi inspirować jak mało kto.

Poznaj więcej ciekawych ludzi i ich działania na rzecz pacjentów onkologicznych: Ludzie.