Aktualności

Złoty wąs czyli profilaktyka męskiego zdrowia

Movember czyli rusz d…

Akcja Złoty Wąs to projekt Fundacji Forum Mężczyzn. Listopad coraz częściej kojarzy się nie tylko z opadającymi liśćmi i jesienną aurą, ale również … z wąsem.

Wąsem? No tak, wszystko zaczęło się w 1999 r. w Australii gdzie rozpoczął się ruch zwany Movember (połączenie słów moustache czyli wąs i november (listopad). Mi się ewidentnie kojarzy z delikatnym a jednak stanowczym zaproszeniem panów na badania profilaktyczne.

Akcja Movember z każdym rokiem zyskuje coraz więcej fanów. Motywem przewodnim są rzecz jasna wąsy, których niektórzy panowie na co dzień nie noszą. Zapuszczając zarost na listopad chcą wzbudzić zaciekawienie znajomych co jest dobrą okazją, aby nakłonić do profilaktycznego przebadania.

Webinar z dr n. med. Krzysztofem Tupikowskim – specjalistą urologiem

Męskie sprawy

Wąs to dla niektórych symbol męskości warto również zadbać o nią w obszarze profilaktyki. Rak jąder i rak prostaty to jedne z najczęstszych nowotworów męskich. Co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia może zachorować na raka prostaty.

Tramwaj zwany przebadaniem

W tym roku w akcję włączyło się także wrocławskie MPK, które wypożyczyło swój pojazd na reklamę akcji Złoty Wąs i również zachęca do badań. Z uwagi na zasięg zbiorkomu wierzymy, że akcja dotrze do wielu zainteresowanych lub ich partnerek 🙂

tramwaj Zlotego Wasa

Mobilne Centrum Zdrowia

Akcja Złoty Wąs już trwa, panowie mieli okazję przebadać się pod Pasażem Grunwaldzkim i Wroclavia, a teraz czas na:

Centrum Handlowe Magnolia Park,

18. listopada będzie można się przebadać w Mobilnym Centrum Zdrowia przed wejściem głównym

w godzinach od 10 do 15.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Kampania reklamowa z gwiazdami

Temat jest poważny, ale pokazany na wesoło. Twarzami kampanii są m.in. Piotr Cyrwus (Rysio z Klanu) oraz Mariusz Kałamaga (ten od żółtego sweterka / brat bliźniak Jona Snowa).

Panowie zapraszają do zaangażowania w akcję zarówno na plakatach jaki i w śmiesznym spocie, jest długi, ale ogląda się całkiem przyjemnie.

Plebiscyt Złoty Wąs

Możesz zagłosować na właściciela najlepszego wąsa i wygrać udział w gali Złotego Wąsa, która odbędzie się 18 listopada w Vertigo Jazz Club, imprezę poprowadzi Mariusz Kałamaga, a gościem specjalnym będzie Janusz Radek.


Fundacja Forum Mężczyzn od 2019 r. przebadała 600 panów, ale to wciąż kropla w morzu. Znając niechęć mężczyzn do badań w ogóle apeluję, że są one bezbolesne, szybkie, w miłej atmosferze (urolog też człowiek), a co najważniejsze darmowe 🙂

tramwaj złotego wąsa

3 etapy profilaktyki

Urolog i androlog dr Andrzej Przybyła apeluje, aby zadbać o dzieci i o siebie przede wszystkim na trzech etapach życia:

  • rodzice powinni sprawdzać, czy ich syn ma jąderka w mosznie. Jeżeli ich nie ma od 6 miesiąca do 1 roku życia, trzeba zgłosić się do lekarza. Dzięki szybkiej diagnozie i lekarskiej pomocy, nie będzie miał problemów w przyszłości;
  • kolejny okres profilaktyki jest pomiędzy 14. a 40. rokiem życia. Mowa o samokontroli jąder. Wystarczy raz w miesiącu dotykać jąder i jeśli zauważymy twarde, bezbolesne zgrubienia, od razu idźmy do lekarza;
  • inaczej podchodzimy do profilaktyki po czterdziestce, ponieważ wtedy mogą zacząć się problemy z prostatą. Raz w roku chodzimy do urologa „z psem” – żartuje urolog – łatwo zapamiętać, bo chodzi o badania PSA.

Podobne działania skierowane są także do kobiet, tu pisaliśmy o akcji Rak chadza wspak.