NaukaPsychika

Grupa wsparcia dla chorych na raka i ich bliskich. 2 razy w miesiącu

Razem możemy więcej – grupa wsparcia

Chciałabym dziś poruszyć ważny temat, o którym mało się mówi. Grupa wsparcia dla chorych na raka. Być może wynika to z niewiedzy zainteresowanych a może ze skupienia na chorobie i leczeniu. Uczestnicząc w wykładach szkoły onkowolontariatu mam okazję poznawać ciekawych ludzi, wykładowców, praktyków.

Dzielą się oni swoim doświadczeniem, inspirują, a przede wszystkim uświadamiają.

Dobrze, że jesteś

Jedną z takich ciekawostek są organizowane spotkania tzw. grupy wsparcia dla chorych na raka i ich rodzin. Spotkania są pod patronatem Fundacji Dobrze, że jesteś, odbywają się raz w miesiącu i są bezpłatne.

grupa wsparcia dla chorych na raka
Grupa wsparcia dla chorych na raka

Grupa wsparcia dla chorych na raka

Dziś miałam okazję po raz pierwszy w życiu uczestniczyć w takim spotkaniu. Jako osoba wspierająca chcę poszerzać wiedzę w zakresie pomocy choremu na raka. Przygotować na trudniejsze chwile, prawidłowo i szybko reagować na różne sytuacje, ale przede wszystkim być dla niego solidnym zapleczem psychicznym. Aby tak się stało muszę znać swoje granice wytrzymałości, obserwować emocje i ciało, które daje sygnały ostrzegawcze.

Wykłady, w których uczestniczę prowadzi Monika Poznańska – psycholog kryzysowy. Dzięki jej doświadczeniu wiele spraw można sobie poukładać i spojrzeć z innej perspektywy. Podczas prawie 1,5 godziny spotkania każdy uzyska garść porad jak sobie radzić w tej trudnej sytuacji, a także świadectw jak wielką moc mają słowa, odpowiednie nastawienie i co najważniejsze drugi człowiek obok. Grupa wsparcia dla chorych na raka w wydaniu Moniki to solidne wsparcie dla chorych i osób im pomagającym.

Po prostu bądź

Dziś m.in. poruszałyśmy kwestię wsparcia znajomych, przyjaciół rodziny osoby chorującej i samego pacjenta. Cóż, sama przekonałam się, że w naszym przypadku było bardzo różnie. Sytuacja pokazała, że większość osób nas otaczających nie potrafiła zareagować odpowiednio. Odpowiednio, czyli jak? Po prostu być, przyjść, posiedzieć, pogadać na luzie. Dziś uświadomiłam sobie jak bardzo by nam to pomogło w mierzeniu się z niewyobrażalnym strachem o jutro.

Tylko nieliczni zdali egzamin z człowieczeństwa. Cóż, jest jak jest, a my idziemy dalej. Nie mamy żalu, bo szkoda czasu.

Włącz się do grupy wsparcia

Bardzo polecam udział w grupach wsparcia dla chorych na raka. Spróbuj choć raz, a potem zdecyduj czy coś ci to daje. To dobra okazja do wymiany doświadczeń, ale co najważniejsze otrzymania wsparcia w tym trudnym dla wszystkich czasie. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie ma kozaka w starciu z rakiem. Prędzej czy później pomoc z zewnątrz jest konieczna i nie ma w tym żadnego powodu do wstydu ani słabości. Odwagą jest poprosić o pomoc, a ona jest na wyciągnięcie ręki, a raczej na jeden klik 🙂

Chcesz dołączyć? Napisz maila: grupa.wsparcia@dobrzezejestes.pl.

Poczytaj także o wsparciu psychicznym: Pomoc psychologiczna dla chorych na raka, Duchowość w chorobie onkologicznej, Czujesz się tak, jak myślisz. Pomoc psychologiczna w chorobie.

#Grupa wsparcia dla chorych na raka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *