AktualnościNauka

Living Well – certyfikowana aplikacja medyczna

Living Well to nadzieja dla wielu pacjentów onkologicznych. Firma Prosoma postanowiła stworzyć aplikację pomagającą pacjentom z diagnozą choroby nowotworowej odzyskać zdrowie psychiczne i zredukować poziom stresu.

Living Well jak opisuje Prosoma to kompleksowy program wsparcia psychologicznego. Przygotowany przy współpracy m.in. psychologów, psychoterapeutów, a także pacjentów z całego świata.

Zawiera techniki terapii poznawczo-behawioralnej.

Warto dodać, że jednym z partnerów projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Living Well w każdym domu

W jednym z artykułów pisałam o luce w systemie jaką jest brak objęcia pacjenta natychmiastową opieką psychologiczną po postawieniu diagnozy.

Chory w gabinecie otrzymuje jedynie instrukcje gdzie dalej ma się udać w kwestii leczenia. Nikt jednak nie dba o jego stan psychiczny. Cały świat staje na głowie, pojawia się niewyobrażalny strach o jutro. A bliscy po pierwsze nie mają profesjonalnego przygotowania a po drugie sami wymagają wsparcia.

Psycholog w pierwszej kolejności

Wtedy właśnie pierwsze kroki w walce o zdrowie i życie powinny się zacząć od psychologa. Napotkane osoby (psycholodzy, pacjenci, wolontariusze) zawsze mi mówią, że głowa robi ponad 60% roboty.

Myślę, że aplikacja Living Well przyczyni się w znacznym stopniu do pomocy pacjentom.

living well

Co zawiera Living Well?

Living Well ma podnosić jakość życia chorego zarówno po diagnozie jak i podczas trwania terapii. Aplikacja pomaga zredukować stres, radzić sobie z niepewnością, a także podnosić poziom nastroju.

Znajdziemy tam m.in. lekcje pomagające walczyć z negatywnymi myślami i przekonaniami. A także ćwiczenia na oddychanie, wyobraźnię oraz aktywne ćwiczenia.

Dodatkowo możemy skorzystać z podcastów, filmów, najczęściej zadawanych pytań, a także najważniejsze posłuchać doświadczeń pacjentek onkologicznych.

Dzięki zgormadzonemu materiałowi pacjent zyskuje duże wsparcie i nadzieję na wyleczenie.

O aplikacji

Living Well to wyrób medyczny z certyfikatem CE. Aktualnie odbywają się testy aplikacji w badaniach klinicznych w USA, Niemczech i Polsce.

Ciekawostką jest, że aplikacja ta jest… przepisywana na receptę.

Po pozytywnej weryfikacji lekarza, pacjent otrzyma specjalny kod dzięki, któremu będzie mógł uruchomić aplikację.

To element nowego obszaru jakim są terapie cyfrowe, w Polsce jeszcze nie ma regulacji prawnych w tym temacie.

Living Well więcej informacji

Cieszy mnie, że w końcu jakaś firma postanowiła pochylić się nad tym poważnym tematem i stworzyć narzędzie, które pomoże wielu pacjentom i ich rodzinom.

To będzie prawdziwy przełom w onkologii, ale także w wsparciu mentalnym wielu milionów pacjentów i ich rodzin.

Szczerze kibicuję i trzymam kciuki.


Więcej o aplikacji możecie przeczytać tu: Living Well.

Polecam także artykuł o aplikacji Mednavi, która prowadzi krok po kroku po ścieżce leczenia konkretnego rodzaju nowotworu.