Historie

Rekonstrukcja piersi po chorobie onkologicznej

Długo wyczekiwany wywiad, ale w końcu się udało. Porusza ważną dla wielu kobiet kwestię jaką jest rekonstrukcja piersi po chorobie onkologicznej.

Doktor Korneliusz Wójcik, praktyk o wielkiej empatii odsłania kulisy tego trudnego procesu.

rekonstrukcja piersi

Doktor Korneliusz Wójcik – specjalista medycyny estetycznej. Aktualnie pracuje na Oddziale Chirurgii Plastycznej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.

Pomoc pacjentom onkologicznym

Onkopomocni: Od kiedy pomaga Pan pacjentom onkologicznym?

Dr Wójcik: Oddział Chirurgii Plastycznej od zawsze, rekonstrukcję po usunięciu nowotworu to część naszej dziedziny. Pełna nazwa specjalności to chirurgia plastyczna, rekonstrukcyjną i estetyczna. Osobiście od początku mojej kariery zawodowej.

Onkopomocni: Czy wykonuje Pan tylko rekonstrukcję piersi czy też inne obszary dotknięte chorobą nowotworową?

Dr Wójcik: W ramach Oddziału Chirurgii Plastycznej wykonujemy pełen zakres zabiegów rekonstrukcyjnych piersi. Rekonstruujemy piersi zarówno technikami wykorzystującymi tkanki własne (przykładowo pod mikroskopem pobieramy płat z brzucha i technikami mikrochirurgicznymi łącząc naczynia odtwarzamy amputowaną pierś) jak i z wykorzystaniem protez (implantów).

W codziennej praktyce usuwamy nowotwory skóry i wykonujemy jednoczasowe rekonstrukcję, leczmy powikłania po usunięciu nowotworów w innych ośrodkach wymagające technik rekonstrukcyjnych.

Onkopomocni: Ilu pacjentkom Pan pomógł?

Dr Wócik: Przed pandemią wykonywaliśmy około 20-30 zabiegów pełnej rekonstrukcji piersi rocznie. Dodatkowo dochodzą zabiegi – lipotransfery, symetryzacje (zmniejszenie/zwiększenie jednej piersi, tak aby była wielkościowo podoba do rekonstruowanej) oraz rekonstrukcje kompleksu brodawka-otoczka. Sam jako rezydent nie wykonuje tych zabiegów, lecz aktywnie uczestniczę w procesie leczenia.

Rekonstrukcja piersi, kto kwalifikuje się do zabiegu i jak trwa proces?

Onkopomocni: Rekonstrukcja piersi – jak przebiega proces i ile trwa?

Dr Wójcik: W zależności od zabiegu, czy rekonstruujemy pierś całą czy przywracamy kształt po kwadrantektomii przeszczepem tłuszczu. Zabiegi rekonstrukcyjne wymagające tkanek własnych wymagają dłuższej rekonwalescencji – miejsca dawczego (przy pobraniu płata brzusznego) i biorczego.

W rekonstrukcji protezami wymagane jest pierwotne rozciągnięcie ekspanderami, same rozciąganie trwa około 6 miesięcy.

Onkopomocni: Czy każda pacjentka się kwalifikuje do takiego zabiegu?

Dr Wójcik: Kryteria co do poszczególnych zabiegów są różne, oczywiście jeśli mówimy przykładowo o rekonstrukcji płatem brzusznym to nie będzie kwalifikowana do tego zabiegu pacjentka bardzo szczupła u której tkanki jest bardzo mało.

Inna sytuacja wygląda u Pacjentek po zabiegach oszczędzających – wówczas stosujemy głowie zabiegi symetryzacji piersi.

W znaczącej większości jesteśmy Pacjentkom w stanie zaproponować zabieg rekonstrukcyjnych, technik jest wiele.

Bezpłatna pomoc

Onkopomocni: Ile kosztuje taki zabieg i czy jest refundowany?

Dr Wójcik: Rekonstrukcja piersi jest w pełni refundowana.

Onkopomocni: Słyszałam, że pacjentka może poprosić o ekspander, ale pewnie są także jakieś warunki. Prosiłabym opisać trochę ten temat, bo mało która kobieta wie o takiej możliwości.

Dr Wójcik: Po mastektomii, jeśli Pacjentka nie kwalifikuje się do leczenia tkankami własnymi (zarówno z przyczyn medycznych jak i z własnej decyzji), aby zrobić miejsce pod implant i rozciągnąć tkanki implantujemy w miejsc przyszłej protezy ekspander, następnie przez okres około 6mc ekspander jest dopełniany tak aby wystraczająco rozciągnął tkanki pod implant.

Ekspanderów nie używa się tylko w rekonstrukcjach piersi.

Codzienne wyzwania

Onkopomocni: Co w Pana pracy jest najtrudniejsze a co przynosi radość?

Dr Wójcik: W pracy – sama jej ilość, na ten mail odpowiadam o godzinie 2 w nocy, a do pracy mam na godzinę 7:25. Jednak satysfakcja z tego co robimy jest większa niż wszelkie trudności.

Onkopomocni: Czego się Pan nauczył podczas pracy z pacjentkami onkologicznymi?

Dr Wójcik: To ciężkie pytanie, musiałem się chwilę zastanowić, chyba siły. Wiele z tych Pacjentek to kobiety sukcesu, nie poddają się, czerpią z życia ile mogą i cieszą się nim. Często słyszę – doktorze, i tak już wygrałam, teraz to dopiero mam plany. I chyba cierpliwości.

Nauczyłem się też, że rozmowa i ciepłe słowo czasem jest więcej warte niż najlepsze lekarstwo, Pacjentki to bardzo doceniają.

Coś optymistycznego

Onkopomocni: Czy ma Pan jakieś przesłanie dla kobiet, niekoniecznie tych już chorych.

Dr Wójcik: Jesteśmy więcej warci niż widzimy w lustrze, oczywiście strefa komfortu dotycząca zadowolenia z własnego wyglądu jest bardzo ważna, jednak obecnie kreuje się w mediach i Internecie niedoścignione „wzory piękna”, które poddają szczególnie młode osoby dużej presji społecznej bycia pięknym, mądrym, bogatym i idealnym…

Onkopomocni: Gdzie można się zgłaszać jeśli kobiecie jest potrzebna rekonstrukcja piersi?

Dr Wójcik: Zapraszamy na konsultacje do Poradni Chirurgii Plastycznej (należy mieć ze sobą skierowanie) w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.

Onkopomocni: Czy po zabiegu trzeba przychodzić na kontrolę i na co zwracać uwagę przy pielęgnacji tego obszaru? Czy są jakieś ograniczenia np. jeśli chodzi o aktywności.

Dr Wójcik: Kontrole są konieczne, postępować należy zgodnie z zaleceniami lekarzy dot. pielęgnacji ran. Co do aktywności, to przez pewien okres, nawet do kilku miesięcy w zależności od zabiegu należy zaprzestać intensywnego wysiłku fizycznego. W początkowym etapie rekonwalescencji nie powinno się prowadzić samochodu.

Bardzo dziękuję za udzielenie wywiadu. Na pewno ten artykuł będzie drogowskazem i wiele wyjaśni pacjentkom, które są w takiej sytuacji.

Dowiedz się więcej na temat: Rekonstrukcja piersi. Grupa wsparcia dla chorych na raka.

Warto przeczytać: Aplikacja onkologiczna Mednavi.

#rekonstrukcja piersi

27 komentarzy do “Rekonstrukcja piersi po chorobie onkologicznej

  • I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

  • Aw, this was a very nice post. In thought I wish to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to get something done.

  • The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to learn, but I truly thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could repair for those who werent too busy on the lookout for attention.

  • It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

  • I haven¦t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

  • I must voice my affection for your generosity in support of women who should have help with that topic. Your real commitment to passing the message all-around had become unbelievably practical and has usually made guys much like me to realize their aims. Your interesting hints and tips means this much to me and substantially more to my peers. Regards; from each one of us.

  • Thank you for another magnificent post. Where else could anybody get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

  • Hello, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer, might test this… IE nonetheless is the market chief and a huge part of other people will leave out your wonderful writing due to this problem.

  • Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get something done.

  • Thanks, I have just been searching for info approximately this topic for a while and yours is the greatest I have discovered till now. However, what concerning the bottom line? Are you sure about the supply?

  • The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

  • Thanks for all your valuable work on this site. My daughter enjoys going through investigation and it’s obvious why. Almost all know all regarding the powerful ways you give good steps via your web site and in addition cause response from other people on that concept plus my child is certainly discovering a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always carrying out a tremendous job.

  • I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *