Historie

Rekonstrukcja piersi po chorobie onkologicznej

Długo wyczekiwany wywiad, ale w końcu się udało. Porusza ważną dla wielu kobiet kwestię jaką jest rekonstrukcja piersi po chorobie onkologicznej.

Doktor Korneliusz Wójcik, praktyk o wielkiej empatii odsłania kulisy tego trudnego procesu.

rekonstrukcja piersi

Doktor Korneliusz Wójcik – specjalista medycyny estetycznej. Aktualnie pracuje na Oddziale Chirurgii Plastycznej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.

Pomoc pacjentom onkologicznym

Onkopomocni: Od kiedy pomaga Pan pacjentom onkologicznym?

Dr Wójcik: Oddział Chirurgii Plastycznej od zawsze, rekonstrukcję po usunięciu nowotworu to część naszej dziedziny. Pełna nazwa specjalności to chirurgia plastyczna, rekonstrukcyjną i estetyczna. Osobiście od początku mojej kariery zawodowej.

Onkopomocni: Czy wykonuje Pan tylko rekonstrukcję piersi czy też inne obszary dotknięte chorobą nowotworową?

Dr Wójcik: W ramach Oddziału Chirurgii Plastycznej wykonujemy pełen zakres zabiegów rekonstrukcyjnych piersi. Rekonstruujemy piersi zarówno technikami wykorzystującymi tkanki własne (przykładowo pod mikroskopem pobieramy płat z brzucha i technikami mikrochirurgicznymi łącząc naczynia odtwarzamy amputowaną pierś) jak i z wykorzystaniem protez (implantów).

W codziennej praktyce usuwamy nowotwory skóry i wykonujemy jednoczasowe rekonstrukcję, leczmy powikłania po usunięciu nowotworów w innych ośrodkach wymagające technik rekonstrukcyjnych.

Onkopomocni: Ilu pacjentkom Pan pomógł?

Dr Wócik: Przed pandemią wykonywaliśmy około 20-30 zabiegów pełnej rekonstrukcji piersi rocznie. Dodatkowo dochodzą zabiegi – lipotransfery, symetryzacje (zmniejszenie/zwiększenie jednej piersi, tak aby była wielkościowo podoba do rekonstruowanej) oraz rekonstrukcje kompleksu brodawka-otoczka. Sam jako rezydent nie wykonuje tych zabiegów, lecz aktywnie uczestniczę w procesie leczenia.

Rekonstrukcja piersi, kto kwalifikuje się do zabiegu i jak trwa proces?

Onkopomocni: Rekonstrukcja piersi – jak przebiega proces i ile trwa?

Dr Wójcik: W zależności od zabiegu, czy rekonstruujemy pierś całą czy przywracamy kształt po kwadrantektomii przeszczepem tłuszczu. Zabiegi rekonstrukcyjne wymagające tkanek własnych wymagają dłuższej rekonwalescencji – miejsca dawczego (przy pobraniu płata brzusznego) i biorczego.

W rekonstrukcji protezami wymagane jest pierwotne rozciągnięcie ekspanderami, same rozciąganie trwa około 6 miesięcy.

Onkopomocni: Czy każda pacjentka się kwalifikuje do takiego zabiegu?

Dr Wójcik: Kryteria co do poszczególnych zabiegów są różne, oczywiście jeśli mówimy przykładowo o rekonstrukcji płatem brzusznym to nie będzie kwalifikowana do tego zabiegu pacjentka bardzo szczupła u której tkanki jest bardzo mało.

Inna sytuacja wygląda u Pacjentek po zabiegach oszczędzających – wówczas stosujemy głowie zabiegi symetryzacji piersi.

W znaczącej większości jesteśmy Pacjentkom w stanie zaproponować zabieg rekonstrukcyjnych, technik jest wiele.

Bezpłatna pomoc

Onkopomocni: Ile kosztuje taki zabieg i czy jest refundowany?

Dr Wójcik: Rekonstrukcja piersi jest w pełni refundowana.

Onkopomocni: Słyszałam, że pacjentka może poprosić o ekspander, ale pewnie są także jakieś warunki. Prosiłabym opisać trochę ten temat, bo mało która kobieta wie o takiej możliwości.

Dr Wójcik: Po mastektomii, jeśli Pacjentka nie kwalifikuje się do leczenia tkankami własnymi (zarówno z przyczyn medycznych jak i z własnej decyzji), aby zrobić miejsce pod implant i rozciągnąć tkanki implantujemy w miejsc przyszłej protezy ekspander, następnie przez okres około 6mc ekspander jest dopełniany tak aby wystraczająco rozciągnął tkanki pod implant.

Ekspanderów nie używa się tylko w rekonstrukcjach piersi.

Codzienne wyzwania

Onkopomocni: Co w Pana pracy jest najtrudniejsze a co przynosi radość?

Dr Wójcik: W pracy – sama jej ilość, na ten mail odpowiadam o godzinie 2 w nocy, a do pracy mam na godzinę 7:25. Jednak satysfakcja z tego co robimy jest większa niż wszelkie trudności.

Onkopomocni: Czego się Pan nauczył podczas pracy z pacjentkami onkologicznymi?

Dr Wójcik: To ciężkie pytanie, musiałem się chwilę zastanowić, chyba siły. Wiele z tych Pacjentek to kobiety sukcesu, nie poddają się, czerpią z życia ile mogą i cieszą się nim. Często słyszę – doktorze, i tak już wygrałam, teraz to dopiero mam plany. I chyba cierpliwości.

Nauczyłem się też, że rozmowa i ciepłe słowo czasem jest więcej warte niż najlepsze lekarstwo, Pacjentki to bardzo doceniają.

Coś optymistycznego

Onkopomocni: Czy ma Pan jakieś przesłanie dla kobiet, niekoniecznie tych już chorych.

Dr Wójcik: Jesteśmy więcej warci niż widzimy w lustrze, oczywiście strefa komfortu dotycząca zadowolenia z własnego wyglądu jest bardzo ważna, jednak obecnie kreuje się w mediach i Internecie niedoścignione „wzory piękna”, które poddają szczególnie młode osoby dużej presji społecznej bycia pięknym, mądrym, bogatym i idealnym…

Onkopomocni: Gdzie można się zgłaszać jeśli kobiecie jest potrzebna rekonstrukcja piersi?

Dr Wójcik: Zapraszamy na konsultacje do Poradni Chirurgii Plastycznej (należy mieć ze sobą skierowanie) w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.

Onkopomocni: Czy po zabiegu trzeba przychodzić na kontrolę i na co zwracać uwagę przy pielęgnacji tego obszaru? Czy są jakieś ograniczenia np. jeśli chodzi o aktywności.

Dr Wójcik: Kontrole są konieczne, postępować należy zgodnie z zaleceniami lekarzy dot. pielęgnacji ran. Co do aktywności, to przez pewien okres, nawet do kilku miesięcy w zależności od zabiegu należy zaprzestać intensywnego wysiłku fizycznego. W początkowym etapie rekonwalescencji nie powinno się prowadzić samochodu.

Bardzo dziękuję za udzielenie wywiadu. Na pewno ten artykuł będzie drogowskazem i wiele wyjaśni pacjentkom, które są w takiej sytuacji.

Dowiedz się więcej na temat: Rekonstrukcja piersi. Grupa wsparcia dla chorych na raka.

Warto przeczytać: Aplikacja onkologiczna Mednavi.

#rekonstrukcja piersi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *