Historie

Dr Piotr Miśkiewicz chirurg od nowotworów kostnych

Dr Piotr Miśkiewicz chirurg w wywiadzie u Onkopomocnych. Zdanie i doświadczenia pacjentów chorych na raka oraz pomagającym im lekarzy wzajemnie się przeplatają. Dzięki temu podchodzimy do tematu z różnych perspektyw i zwracamy większą uwagę na ważne tematy.

Pomoc dla dzieci

Piotr miśkiewicz chirurg

Przeprowadziliśmy ostatnio wywiad z doktorem n. med. Piotrem Miśkiewiczem.

Specjalistą z zakresu chirurgii dziecięcej oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Doktor Piotr operuje również nowotwory kostne.

Piotr Miśkiewicz chirurg

Onkopomocni: Dlaczego wybrał Pan akurat onkologię?

Dr Miśkiewicz: Onkologia została przeze mnie wybrana, ponieważ pomoc chorym to moja życiowa misja. Jestem lekarzem z powołania, którego misją jest ratowanie i towarzyszenie pacjentowi w jego chorobie.

Onkopomocni: Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie w trakcie leczenia?

Dr Miśkiewicz: Szczerze. Zawsze szczerość, dyplomacja i wsparcie są nieodłącznymi elementami rozmowy z dzieckiem. Pomocne jest w tym stosowanie metafor, bajki terapeutyczne oraz wsparcie psychologiczne.

Onkopomocni: W jaki sposób rodzice powinni się przygotować na chorobę dziecka?

Dr Miśkiewicz: Rozmowa z rodzicami o chorobie dziecka również powinna być szczera i otwarta. Nie istnieje jeden sposób na przygotowanie rodziców na wieść o chorobie dziecka. Psychoonkolog, psycholog rodzinny będzie w tym bardzo pomocny.

Onkopomocni: Kto wspiera rodziców i w jaki sposób?
Dr Miśkiewicz: Fundamentem wsparcia dla rodzin jest najczęściej cała rodzina osoby chorej, jak również grupy wsparcia, terapia, pomoc psychologiczna. Najważniejsze, żeby pacjent nie był sam.

Polskie sukcesy

Onkopomocni: Co udało się zrobić dla onkologii dziecięcej, sukcesy lekarzy?

Dr Miśkiewicz: Portal onkologia-dziecieca.pl został laureatem konkursu „Dziecięcy szpital przyszłości”, jako promotor innowacji. Portal od lat wspiera pozytywne zmiany w medycynie a także informuje na bieżąco o nowinkach w postępach medycznych w kraju i na świecie.

Centrum Innowacji za ogólnopolskie nowoczesne centrum diagnostyki molekularnej nagrodzono Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi”.

Pomoc psychologiczna

Onkopomocni: Jak poradzić sobie z utratą dziecka?

Dr Miśkiewicz: Kiedy umiera dziecko nie ma jednej rady dla rodziców bądź bliskich na poradzenie sobie ze stratą. Wsparcie, w tym szczególnie wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne. Lekarze również towarzyszą odchodzeniu i żałobie. To naprawdę bardzo trudne zadanie.

Onkopomocni: Jak psychicznie przygotować się do terapii?
Dr Miśkiewicz: Edukacja przez lekarzy, psychoedukacja.

Onkopomocni: Jakie są bolączki lekarzy w walce z chorobą nowotworową?

Dr Miśkiewicz: Jest ich na pewno wiele. Począwszy od bezradności, która czasami się pojawia, odchodzenie pacjenta. Każda śmierć jest inna, każda choroba jest inna, każdy człowiek przychodzi z inną historią, to niebywale trudne.

Z optymizmem w przyszłość

Onkopomocni: Jak wygląda sytuacja onkologii dziecięcej dziś? Czy są jakieś pozytywne wizje na przyszłość?

Dr Miśkiewicz: Medycyna nieustannie się rozwija, to innowacyjna dziedzina nauki, cały personel medyczny dokłada wszelkich starań, aby pomóc swoim pacjentom. Lekarze cały czas rozwijają swoje umiejętności, szkolą się.

Onkopomocni: Dziękujemy doktorowi za poświęcony czas. Wiemy, że nie ma go Pan za wiele. Życzymy wielu zawodowych sukcesów, a przede wszystkim uśmiechu pacjentów.

Przeczytaj wywiad z dr Korneliuszem Wójcikiem: „Rekonstrukcja piersi po chorobie nowotworowej„.

Jeden komentarz do “Dr Piotr Miśkiewicz chirurg od nowotworów kostnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *