Psychika

Pomoc psychologiczna dla chorych na raka

Diagnoza związana z wykryciem zmian nowotworowych często prowadzi do wystąpienia kryzysu, który może przekraczać możliwości zaradcze jednostki. Mogą pojawić się poważne zmiany dysfunkcyjne. Najważniejsze obszary psychologiczne: poznawcze, emocjonalne, behawioralne mogą prowadzić do zaburzeń lękowych. A także depresyjnych, utraty chęci życia, myśli samobójczych.

Konsekwencją wiadomości o chorobie nowotworowej może być lęk, depresja, poczucie bezradności, bezsilności. Z utratą zdrowia wiąże się zmiana dotychczasowego stylu życia, statusu materialnego, strata dotychczasowej pracy i pozycji społecznej.

Świat w gruzach

Choroba potrafi zrujnować dotychczasowe życie, zburzyć przekonanie o stabilności świata. Ludzie, którzy stanęli wobec tragicznej wiadomości przechodzą przez różne etapy. Od zaprzeczania i izolacji, przez etap gniewu i złości, targowania się.

Poszukiwania rozwiązań, zawierania układów z lekarzem, z Bogiem o jeszcze jakieś szanse, składanie obietnic.

Następnie może pojawić się reakcja depresji, której towarzyszy uczucie straty i smutku.

Ważne kontakty

Ważne, aby w zmaganiach z nowotworem chory nie pozostał sam. Dużą rolę w jego zdrowieniu i poprawie jakości życia odgrywają pozytywne kontakty z innymi ludźmi i tzw. wsparcie społeczne. Może ono przyspieszać przystosowanie się do choroby i wyzdrowienie. Poszukiwanie kontaktów społecznych pozwala wpływać na rodzaj otrzymywanej opieki. Pomoc psychologiczna dla chorych na raka jest wtedy nieoceniona.

Prowadzi też często do znalezienia racjonalnego rozwiązania, podtrzymania pozytywnej samooceny i przekonania o słuszności własnego postępowania. Wsparcie społeczne może zmniejszać negatywne następstwa stresu wywołanego chorobą. Oraz sprzyjać pozytywnym emocjom. Co więcej, ekspresja uczuć w bezpiecznym towarzystwie obniża poziom napięcia. Przeczytaj artykuł: Czujesz się tak jak myślisz.

Pomoc psychologiczna dla chorych na raka – psycholog

Anna Dudek – dyplomowany psycholog, psychoonkolog, certyfikowany psychoterapeuta specjalizujący się w nurcie poznawczo – behawioralnym (CBT) oraz psychoseksuolog. Doświadczenie z zakresu diagnostyki psychologicznej i psychoterapii zdobywałam w codziennej pracy w Dolnośląskim Centrum Onkologii. W pracy w Stowarzyszeniach osób chorych na nowotwory (Amazonki Wrocław, Poznań, Świdnica).

Na co dzień pracuję z dorosłymi prowadząc psychoterapię indywidualną i poradnictwo psychologiczne. Pomocy psychoterapeutycznej udzielam także on-line. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Zapraszam na moją stronę: www.terapia-zmiana.pl.

Pomoc psychologiczna dla chorych na raka

Literatura:
Kubacka-Jasiecka, D. (2010). Interwencja kryzysowa. Pomoc w kryzysach Psychologicznych. (s. 138-139). Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne.
Kübler-Ross, E.(1979). Rozmowy o śmierci i umieraniu. Wydawnictwo :Media Rodzina.
Miniszewska, J. (2013) „Siły, które pokonają raka” Wydawnictwo Charaktery

Jeden komentarz do “Pomoc psychologiczna dla chorych na raka

  • Wow, marvelous blog format! How long have you ever been blogging for?
    you made running a blog glance easy. The entire look
    of your site is excellent, as neatly as the
    content material! You can see similar here sklep internetowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *