NowościPsychikaRelaks

Joga w chorobie – sposób na wyciszenie i kondycję

Chorzy często otrzymują zalecenie, aby zwłaszcza podczas leczenia i po terapii nie forsowali swoich ciał. Brak sił i ogólne słabsze samopoczucie sprawia, że pacjent nie ma ochoty na aktywności. Warto wtedy zacząć ćwiczyć. Rodzaj ćwiczeń zależy od indywidualnych preferencji. Należy pamiętać, że wyczerpujący wysiłek jak np. bieganie nie jest wskazany przy chorobie nowotworowej.

Z pomocą może przyjść joga. Wykonując delikatne i proste pozycje pozwolą na utrzymanie ciała w dobrej formie zarówno pod względem zdrowotnym oraz mentalnym. Rozciąganie połączone ze świadomym oddechem działa bardzo kojąco na ciało oraz psychikę.

joga w chorobie
Joga w chorobie

Ćwicz jogę z bliskimi

Praktykę jogi chory może ćwiczyć z rodziną. Wszystkim przyda się chwila wytchnienia i relaksu. Osoby wspierające też nie mają lekko w chorobie. Zwłaszcza oni powinni zadbać o dobre samopoczucie, aby mieć siłę do udzielania pomocy. Wspólnie spędzony czas bardziej zbliża i generuje nowe tematy do rozmowy.

Joga w chorobie i w sieci

Na You Tube znajdziecie mnóstwo filmików z instruktorami, my korzystaliśmy z porad Gosi Mostowskiej. Jedyne czego potrzebujesz to wygodny strój, matę i ciche miejsce. Na początku warto wykonać kilka prostych pozycji i obserwować jak zachowuje się twoje ciało. Prezentowane ćwiczenia wykonywać powoli i z uwagą. Jeśli poczujesz się pewniej możesz włączyć kolejne warianty.

Przyjemne i nieforsujące ćwiczenia staną się Twoim nawykiem. A skutki działania jogi odczujesz już po kliku sesjach. Przede wszystkim lepiej się oddycha, co zaobserwujesz przy rozciąganiu. Zazwyczaj wtedy pojawia się odruch ziewania 🙂 I to nie z powodu znudzenia, choć faktycznie. Trzeba mieć cierpliwość do jogi.

Przykładowy kanał na YouTube Gosi Mostowskiej: Joga z Gosią Mostowską

Zachęcam także do lektury o duchowości: Książki, które warto przeczytać podczas walki z rakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *