Nauka

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?

Co to za wirus?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest jedną z bardziej podstępnych chorób, ponieważ może uaktywnić się także 30 lat od zakażenia! W większości przypadków przenoszony jest przez kontakty seksualne, ale można zarazić się nim także m.in. u fryzjera, kosmetyczki, tatuażysty oraz na basenie i w saunie.

Transmisja może odbyć się także bezpośrednio przez ślinę i krew. Badania szacują, że na całym świecie jest ok. 600 mln zakażonych. Onkogenny wirus HPV przyczynia się co roku głównie do ok. 600 tys. przypadków raka szyjki macicy, ale zakażeniu mogą ulec także inne miejsca.

Zazwyczaj objawy wirusa HPV uwidaczniają brodawki w okolicach intymnych, ale może również przebiegać bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że nie wirus nie zostaje przenoszony dalej. Osoba zarażona może przez lata nieświadomie przenosić chorobę na innych partnerów.

Profilaktyka najważniejsza

Jest dostępna szczepionka zabezpieczająca przed najbardziej onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego 16 i 18. Powinno się nią szczepić już nastolatków przed inicjacją seksualną, jest ona dość droga, 3 dawki to koszt ok. 2000 zł i działa przez tylko 10 lat. Mało jednak się mówi na ten temat i brak świadomości realnego zagrożenia oraz skutków zakażenia.

Aby zmniejszyć ryzyko warto zadbać o zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, a także zminimalizować liczbę partnerów seksualnych oraz unikać zachowań, które mogą się przyczynić do zarażenia. Nie jest to jednak 100% ochrona.

Warto także robić co roku cytologię i regularnie odwiedzać ginekologa, aby na bieżąco monitorować stan szyjki macicy. Taka profilaktyka może wcześnie wykryć zmiany i zwiększyć tym samym szanse na leczenie objawów. W razie przypuszczeń o możliwości zakażenia wirusem HPV warto wykonać test na jego obecność.

15 komentarzy do “Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *