Psychika

Światowy Dzień Walki z Depresją

Kolejny ważny dzień w kalendarzu zwracający uwagę na „niewidzialną” chorobę, chorobę duszy. Depresja coraz rzadziej postrzegana jest jako fanaberia, chwilowe przygnębienie lub szukanie problemów do cierpienia na siłę. Często taki długotrwały stan powoduje całkowite wycofanie społeczne i izolację chorego. Cierpi on jeszcze bardziej słysząc od „zdrowych” bliskich żeby się wziął w garść, coś z tym zrobił, bo oni już dłużej tego nie zniosą. Problem w tym, że stan w jakim się znajduje uniemożliwia jakiekolwiek racjonalne działanie. Z każdym dniem chory pogrąża się coraz głębiej nie widząc nadziei na zmianę. Często kończy swoją drogę w najgorszy sposób.

Raz, dwa, trzy, dzisiaj Ty

Lekarze uważają, że do roku 2023 depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą. Na depresję może zachorować każdy. Kobiety, mężczyźni, pracownicy fizyczni i umysłowi, starsi i młodsi. No właśnie już nastolatkowie mają ogromny problem z poczuciem izolacji i osamotnienia. Rodzice coraz mniej czasu poświęcają im swoją uwagę. Zajęci pracą, zmęczeni po, zanurzeni w cyfrowych rozrywkach nie zauważają problemu. Coraz bardziej oddalają się od siebie nie znajdując porozumienia i akceptacji. Opamiętanie przychodzi czasem za późno…

Depresja w chorobie nowotworowej

Depresja może pojawić się także w momencie poważnej destabilizacji w życiu np. choroby nowotworowej. Chory przerażony diagnozą łatwo może wpaść w stan depresyjny. System leczenia nie przewiduje objęcia pacjenta opieką psychologa. Przynajmniej nie na początku. Niełatwa sytuacja w jakiej znalazł się chory pogłębia rozpacz. Sama wiem jak ważna jest psychika w starciu z rakiem, a i chorzy, z którymi rozmawiam mówią, że głowa robi 50% roboty. Jak napisała w artykule psychoonkolog p. Anna Dudek Czujesz się tak jak myślisz. Dokładnie tak jest, tkwi w nas wewnętrzna siła podświadomości, która rządzi naszym ciałem i psychiką. Jeśli coś sobie postanowimy to tak właśnie będzie.

Gdzie szukać pomocy?

Niektórzy radzą sobie sami, innym wystarczy wsparcie rodziny i znajomych. Są i tacy, którym potrzeba wsparcia specjalisty. Na szczęście takich miejsc takich przybywa.

W Centrum Zdrowia Psychicznego na wrocławskim Psim Polu można umówić się do psychiatry lub terapeuty. Jeśli pacjent nie może przyjechać są także patrole wyjazdowe. Celem centrum jest udzielanie kompleksowej pomocy psychiatrycznej i wyjścia z kryzysu. Aby spotkać się z psychiatrą nie potrzebujemy skierowania. Terapia i leczenie jest dopasowywane indywidualnie. Pomoc obejmuje także rodziny pacjenta.

Oto ośrodki we Wrocławiu:

  1. Wybrzeże Józefa Conrada-Korzeniowskiego 18, 50-226 Wrocław;
  2. Ks. Norberta Bończyka 11-13, Wrocław, Psie Pole, 50-438 Wrocław.

Osoby potrzebujące pomocy mogą także skorzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii: 502 203 202.

Gmina walczy z depresją

Także gmina Miękinia organizuje webinar poświęcony tej tematyce. Wykład poprowadzi p. Magdalena Kopenhagen. 27.02.2022r. o godzinie 18.00 live będzie dostępny na Facebooku: https://m.facebook.com/events/365428618831123?ref=newsfeed.

Przypominamy, że także gmina oferuje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa oraz terapeuty ds. uzależnień.

Więcej informacji pod numerem: 717360862.

Pamiętajmy, że depresja to bardzo poważna choroba i wymaga leczenia. Wsparcie i wyrozumiałość bliskich jest niezwykle istotna. Przystańmy czasem i rozglądnijmy się czy ktoś w pobliżu nie potrzebuje pomocy.

Jeden komentarz do “Światowy Dzień Walki z Depresją

  • Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been running a blog for?
    you made running a blog look easy. The full look of your website is magnificent, as smartly as the content material!
    You can see similar here dobry sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *