Zdrowie

Sposoby na zaparcia w chorobie nowotworowej

Zaparcia są jednym z bardziej uciążliwych dolegliwości podczas choroby nowotworowej. Jedną z ich przyczyn może być stosowanie plastru z fentanylem. To narkotyk 100 razy silniejszy niż morfina. Stosuje się go w skrajnych przypadkach kiedy chory zmaga się z dużym bólem.

W naszym przypadku zastosowanie plastra nie było w ogóle potrzebne i zastosowane przesadnie. Lekarz nie poinformował o niepożądanych objawach stosowania. Wraz z kolejnym użyciem tego środka mąż stawał się coraz słabszy, praktycznie nie wstawał z łóżka i nie miał ochoty na żadne aktywności.

Apatia, zniechęcenie i  w końcu duży problem z zaparciami, które doprowadziły go na skraj wyczerpania. W końcu sami zdecydowaliśmy, że go ściągamy, ale wtedy pojawił się syndrom odstawienia drgawki, duże osłabienie, brak apetytu. Dopiero po 3 dniach zaczął wykazywać powoli chęć do życia.

Dostępne sposoby na zaparcia w chorobie nowotworowej

W aptekach są dostępne środki, które mogą pomóc w tym problemie jak czopki, zestaw do domowej lewatywy, syrop oraz kora kruszyny. Polecamy zacząć od syropu i wdrożyć leczenie po jednym dniu od momentu wystąpienia zaparć, bo potem już jest coraz gorzej. Ja dowiedziałam się o tych sposobach dzwoniąc na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną przy wrocławskim szpitalu.

Szukanie przyczyn

U nas pomogło dopiero zdjęcie plastra, po którym jak po odstawieniu każdego narkotyku pojawiły się drgawki, gorączka. Jeszcze większa niechęć do jedzenia i trudności z poruszaniem się oraz zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Najlepiej zawsze upewnić się u lekarza czy, aby na pewno jest konieczność zastosowania tak mocnego środka i jak stopniowo odstawiać lek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *