AktualnościZdrowie

Onkoczujni program wspierający profilaktykę raka

Dziś przez przypadek przeskakując z kanału na kanał trafiłam na Onkoczujni program wspierający profilaktykę raka. Stworzony przez ekspertów zachęcających do zdrowego stylu życia i regularnych badań profilaktycznych.

Bądź onkoCzujny

Co to znaczy? Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawiera 12 zasad dbania o własne zdrowie. Ważna jest codzienna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, unikanie używek i regularne badanie się. A przede wszystkim na szybkie reagowanie na zmiany na ciele i w organizmie. To minimalizuje ryzyko zachorowania na raka nawet do 40%.

onkoCzujni program wspierający profilaktykę raka

Obejrzyj 1 odcinek

Patronat ministerstwa

Bardzo się cieszę, że opiekę nad kampanią onkoCzujni objęło Ministerstwo Zdrowia. Aby coś się zmieniło osoby decyzyjne muszą poznać skalę problemu i usprawnić system, który pozostawia wiele do życzenia. Pacjenci za długo czekają w kolejkach, z kolei zabiegani lekarze nie mają czasu, abym poświęcić im więcej czasu. Wynika to przede wszystkim z niewystarczającej ilości personelu medycznego w stosunku do przyrostu chorych.

Porady wideo

Program onkoCzujni ma formę krótkich kilkunastominutowych filmików. Na tyle krótkich, aby się nie znudzić, ale na tyle długich, aby wyciągnąć najważniejsze informacje. Poruszane tematy dotyczą m.in. jak dbać o piersi, zachęcają panów do badań prostaty, a panie do wykonania cytologii i mammografii.

Eksperci zwracają uwagę na jakie zachowania mogą powodować powstanie rozwoju, a co można zrobić, aby zminimalizować zagrożenie.

Rak chadza wspak – badania

Polecam także zapoznać się z kampanią: Rak chodzi wspak. Celem programu jest zachęcenie do udziału w bezpłatnych badaniach na rozpoznanie trzech najczęstszych nowotworów. Rak piersi, rak szyjki macicy i rak jelita grubego zajmują niechlubne pierwsze miejsca.

Wcześniej wykryta choroba daje szansę na szybkie działanie i dobranie odpowiedniej terapii.

onkoczujni program wspierający profilaktykę raka

Obejrzyj wszystkie odcinki: OnkoCzujni.