AktualnościZdrowie

Kampania „Rak chadza wspak”

Rak Chadza Wspak to kampania społeczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH), którą wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Chodzi o promocję profilaktyki badań wcześnie wykrywających raka szyjki macicy, piersi oraz jelita grubego.

Badania profilaktyczne popularnych nowotworów

Badania wykonywane są bezpłatne i dla wszystkich chętnych. Aby umożliwić większą dostępność organizatorzy kampanii prowadzą także działania terenowe. To duże udogodnienie w miejscowościach, które nie posiadają odpowiednich warunków do wykonania takich badań. Nie wszyscy pacjenci mają możliwość także dojechania do placówek.

Bądź mobilną pacjentką, zrób cytologię

Pisałam już o Cytobusie gdzie odpowiednio dostosowany pojazd służy do pobrania cytologii w bardzo komfortowych warunkach, on dalej jeździ i służy mieszkankom Dolnego śląska. Miejsca gdzie zawita Cytobus:


Rak chadza wspak – zbadaj piersi

Raka można powstrzymać, wszystko zależy od cyklicznych samobadań w domu lub okresowo na wizycie u ginekologa. Kobiety w wieku 50-69 lat powinny zgłosić się na mammografię i wykonywać ją co 2 lata. Wczesne wykrycie zmian pozwala na wyleczenie i skuteczną terapię. Nie zwlekaj i nie daj się zaskoczyć.

Rak jelita grubego nie czeka

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na raka jelita grubego. Jest to – pod względem częstotliwości występowania – trzeci nowotwór złośliwy u mężczyzn i drugi u kobiet. Profilaktyka w tym zakresie to m.in. badanie na krew utajoną w kale, badanie możesz wykonać w domu.


Ambasadorzy akcji

Główną ambasadorką kampanii Rak chadza wspak jest Małgorzata Socha, jednak inne znane osoby również promują akcję.

Wśród nich są także prezenterka Dorota Gardias, psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska czy popularyzatorka nauki Kasia Gandor.

To bardzo ważne, że głos zabierają osoby ze świata mediów dla wielu autorytety i źródło inspiracji. Miejmy nadzieję, że znana twarz przekona do badań.

rak chadza wspak

Wejdź na stronę kampanii: Rak chadza wspak.