Pielęgnacja

Higiena jamy ustnej w trakcie choroby onkologicznej

Higiena jamy ustnej to jeden z najważniejszych obszarów, o które należy zadbać. Przed leczeniem pacjent otrzymuje listę, na której m.in. znajdują się zalecenia dotyczące sposobu odżywiania się, produktów zakazanych, a także dbania o jamę ustną. To tam zachodzi najwięcej uciążliwych zmian. Jednym ze wskazań jest wizyta u stomatologa w celu skontrolowania stanu uzębienia.

Ze względu na postępującą wrażliwość zalecane jest też wdrożenie specjalnej delikatnej pasty do zębów. My kupowaliśmy przez Internet dedykowaną dla pacjentów onkologicznych z niską zawartością fluoru. Należy pamiętać, aby szczotkować zęby po każdym posiłku.

Preparaty na suchość

Przed leczeniem zaleca się także stosowanie dwa razy dziennie płynu do płukania koniecznie bez alkoholu. Zmniejsza on suchość w ustach, stan zapalny i wzmacnia ochronę przed infekcjami. Warto mieć także pod ręką spray regenerujący, który nawilża błonę śluzową oraz redukuje uczucie pieczenia i suchości, bardzo przydatny gdy jesteśmy poza domem lub w nocy.

Postępująca suchość i trudności z przełykaniem to jeden z największych i najbardziej uciążliwych problemów z jakimi walczy chory. Tu z pomocą przychodzi także zastosowanie siemienia lnianego, które zostawia tłusty filtr w przełyku i jamie ustnej. Jego zaletą jest niska cena, kilogramowa paczka kosztuje kilkanaście złotych i starcza na bardzo długo. Można zacząć od niego i zobaczyć czy dodatkowe preparaty będą potrzebne.

Suchość może pojawić się także w śluzówkach nosa, ten problem można rozwiązać przy pomocy dostępnych atomizerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *