AktualnościDieta

Dieta BRAT. 4 sposoby na biegunkę i wymioty

Biegunka lub wymioty zazwyczaj pojawiają się nagle. Te nieprzyjemne dolegliwości dotykają także chorych na raka w trakcie lub po zakończonej terapii. Wyczerpany i odwodniony organizm jest narażony na niebezpieczeństwo. Jak sobie z tym szybko poradzić?

Co to jest dieta BRAT?

Na jednym z wykładów w szkole onkowolontariatu dowiedziałam się o istnieniu diety, której proste składniki skutecznie pomagają opanować biegunkę i wymioty. Jeśli nie ma możliwości zasięgnąć porady lekarza można sięgnąć po dietę BRAT. Podobno na oddziale pacjenci przekazują sobie informację na jej temat.

Wdzięczna nazwa BRAT (od angielskich słów banan, ryż, jabłko i tost) zawiera 4 składniki, które można znaleźć w każdym domu.

Najlepiej sprawdzą się produkty zapierające np. niedojrzałe banany, ugotowany ryż (kleik), pieczone jabłka/mus (koniecznie bez skórki) czy pszenne pieczywo/ suchary.

Należy pamiętać, aby podczas biegunki nawadniać się i dosalać potrawy z uwagi na ryzyko odwodnienia i utraty elektrolitów. 1,5 litra wody dziennie to absolutne minimum.

W tym czasie należy wystrzegać się błonnika, kawy, surowych warzyw i owoców, orzechów, wędlin, tłustych serów.

Banany zawierają potas, którego ubywa podczas wymiotów i biegunki oraz pektyny. Ryż idealnie spełni zadanie zapełniacza.

Jabłka źródło pektyn, które łagodzą objawy biegunki. Najlepiej w formie musu lub ryżu z jabłkami. Pszenne pieczywo jest źródłem sodu, należy pamiętać, aby pieczywo nie zawierało ziaren, które może podrażniać. W pierwszej fazie biegunki najlepiej sprawdzą się tosty.

Wszystkie powyższe te składniki pomagają w złagodzeniu biegunki, są łagodne dla żołądka i nie wzmagają wymiotów. Dieta BRAT jest dietą niskokaloryczną, niskobłonnikową

Kiedy stosować dietę BRAT

Z diety BRAT można skorzystać w pierwszych 24 godzinach od wystąpienia biegunki i wymiotów. W międzyczasie należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dalszą dietę.

Biegunka

Biegunka może pojawić się u chorego na raka po chemioterapii lub radioterapii lub u pacjentów, którzy przeszli operację układu pokarmowego. Biegunka może też nasilać się wraz z postępowaniem choroby nowotworowej. Czasem lekarz może zalecić środki farmakologiczne zapobiegające biegunce. Należy pamiętać o nawadnianiu zwykłą wodą, soków rozcieńczonych z wodą (warunek konieczny) lub ORS (doustnych płynach nawadniających).

Jak przyrządzić ORS?

Sposób na samodzielne przygotowanie:

  1. Sok pomidorowy rozcieńczony z wodą (2,5 szklanki soku wymieszaj z 1,5 szklanki wody).
  2. Słodko-słona woda (do 1 litra wody dodaj 1/4 łyżeczki soli i 6 łyżeczek cukru).
  3. Bulion z kurczaka (do 500 ml bulionu dodaj 2 szklanki wody i 2 łyżki cukru).

W chorobie nowotworowej warto skorzystać z porad onkodietetyka, przeczytaj: Onkodietetyk z misją dla chorych na raka.