Nauka

Szkoła onkowolontariatu

Dobrze, że jesteś

Ostatnio koleżanka powiedziała mi o zajęciach, których celem jest przygotowanie osób do wolontariatu. Fundacja „Dobrze, że jesteś” już od 15 lat pomaga pacjentom walczącym z rakiem. Teraz postanowiła rozszerzyć swoje działania o onkowolontariat. Ja mam okazję uczestniczyć w drugiej edycji tego projektu.

Bezcenna wiedza

Kurs ma na celu przede wszystkim przekazanie wiedzy psychologicznej, w tym ukierunkowanie jak prawidłowo pomagać pacjentom podczas rozmowy. Bloki tematyczne są uporządkowane, już na pierwszych zajęciach mamy okazję posłuchać rad i doświadczeń eksperta. Lekarz onkologii wprowadza kursantów w genezę powstania choroby nowotworowej oraz prezentując metody leczenia i ich reperkusje.

Myślę, że taka wiedza jest przydatna, aby wzrosła nasza świadomość jakie czynniki mogą wywołać chorobę i jak co robić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Szkoła onkowolontariatu

Jak to działa?

Zjazdy odbywają się online (Zoom) co jest bardzo wygodne i trwają zazwyczaj do godziny 13, więc po zajęciach jeszcze można nacieszyć się weekendem. Po zakończeniu zajęć teoretycznych przychodzi czas na praktykę. Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć kursant informowany jest o konieczności odbycia 30 godzin praktyk na oddziale onkologicznym.

Według mnie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możemy się przekonać czy damy radę udźwignąć tą niełatwą rolę.

Z tego co wiem uczestnicy pierwszej edycji byli bardzo zadowoleni z zajęć i właśnie dzięki ich rekomendacji ja także zapisałam się na kolejną.

Zostań onkowolontariuszem

Gorąco zachęcam wszystkie osoby, które chciałby coś zrobić dla innych do zapisania się na zajęcia. Pacjentów onkologicznych przybywa w zastraszającym tempie a ilość psychologów na oddziale jest nieadekwatna do potrzeb. Dlatego onkowolontariusze uzbrojeni w odpowiednią wiedzę mogą znacznie odciążyć i pomóc personel medyczny.

Odpowiednie nastawienie i mocna głowa robi największą robotę. Nadaje sens stawienia czoła chorobie i wpływa na samopoczucie pacjenta.

Więcej informacji: https://www.szkolaonkowolontariatu.com/.

Grupa wsparcia dla osób wspierających i pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *