Dieta

Czy warto korzystać z porad onkodietetyka?

Pojęcie onkodietetyka od niedawna gości w naszych umysłach. Nadal mało się jeszcze mówi o jego roli w leczeniu onkologicznym, ale jego pomoc jest niezwykle istotna dla chorego na raka.

Problemy z jedzeniem

Jednak podczas choroby mało kto o nim pamięta. Pacjenci zazwyczaj koncentrują się na leczeniu i zaleceniu lekarzy. Problemy z żywieniem w przypadku choroby nowotworowej są bardzo częste i nie należy ich bagatelizować. Postępujące dolegliwości wraz z zaawansowaniem terapii stają się bardzo uciążliwe dla chorego. Utrata śliny, problemy z przełykaniem pokarmu. Kolejne przeszkody to 3 stronicowa lista produktów zakazanych.

Po jej lekturze okazuje się, że menu staje się bardzo ograniczone i monotonne. A na dobitkę jeszcze jest brak apetytu, chory traci zmysł węchu i smaku i w ogóle zachowuje się tak jakby nie miał ochoty na jedzenie. Ta mieszanka powoduje dużą utratę wagi, która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Utrudnia także wrócenie do pełnej sprawności po leczeniu.

Czasem stan pacjenta wymaga karmienia dojelitowego przez sondę lub pega. Często takie zabiegi są jedynym rozwiązaniem, aby uratować chorego przed śmiercią głodową. W rozmowie z psychodietetyczką usłyszałam, że często do gabinetu przychodzą pacjenci skrajnie wycieńczeni, którym już nie jest w stanie nic pomóc. Gdyby przyszli o 2-3 miesiące szybciej można było ich uratować.

Doceń onkodietetyka

Kwestie prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej są tak samo ważne jak leczenie. Cały czas powtarzam, że do walki z rakiem należy podejść holistycznie i zadbać o każdy obszar. Sami korzystaliśmy z porad onkodietetyka i dzięki tym wskazówkom wiedzieliśmy jakie niebezpieczeństwa mogą wystąpić także po wyjściu ze szpitala.

Znajoma onkodietetyk wspominała, że pacjenci, którzy wyzdrowieli często na forach nawołują, aby nie korzystać z pomocy specjalisty, ale ile jest takich osób, którym się nie udało tylko przez to, że nie mieli wiedzy co mogą zrobić. Ta wiedza dotyczy zarówno pacjentów jaki i osób wspierających, na których spoczywa duża odpowiedzialność za pomoc i wsparciu chorego także w tym obszarze.  Naprawdę polecam skorzystanie z pomocy onkodietetyka, który będzie dużą pomocą. Odwiedź stronę: Poradnia żywienia klinicznego.

Przeczytaj artykuł: Dietetyk z misją dla chorych onkologicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *