Książki warte przeczytania
Podczas choroby nie tylko nowotworowej dobrze robi na duszę obcowanie z książką. Kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji odpowiednia lektura może pomóc skierować nasze myśli na inny tor. Sprawić, że odpłyniemy w świat przygody z bohaterem, który też zmaga się z przeciwnościami losu.
Nie ma znaczenia czy sięgniemy po prozę czy pozycję edukacyjną grunt, aby dać sobie pole wytchnienia, uwolnić się od myślenia o chorobie. Polecamy książki warte przeczytania w trakcie choroby i nie tylko.
Emocje w ryzach
Ten czas jest dobry, aby zastanowić się nad własnymi emocjami. W drugim odcinku podkastu wspominam, że mąż krótko po usłyszeniu diagnozy odkrył „ABC twoich emocji” autorstwa M. Wirgi, Maxie C. Maulsby Jr. oraz Michaela DeBernarediego. Ta książka bardzo mu pomogła. Nie traktuje bezpośrednio o raku, ale opisuje Racjonalną Terapię Zachowań, którą możemy zastosować w każdej sytuacji. Dzięki tym wskazówkom uspokoił swoje emocje i zaakceptował swoją sytuację. To pozwoliło mu na otwartość i gotowość na dalsze działania.
Terapia Simontonowska
Drugą książkę jaką polecamy to „Jak żyć z rakiem i go pokonać” – Carla Simontona. O słynnej „terapii simontonowskiej” napisano już wiele artykułów, więc nie będę się tu rozpisywać. Tą pozycję ciężko zdobyć, ponieważ już nie ma dodruku, a na aukcjach sprzedawcy chcą za nią bardzo nieuczciwą cenę. Mężowi bardzo zależało na jej przeczytaniu i w końcu dostał ją w prezencie. Ja jednak rekomenduję, aby poczytać sobie o Simontonie w internecie to też wystarczy.
Jak dobrze odżywiać się w chorobie?
O trzeciej publikacji dowiedziałam się od naszej pani onkodietetyk, która opowiedziała nam o dr Aleksandrze Kapale specjalistce od żywienia klinicznego, która aktualnie pracuje w klinice w Warszawie. „Dieta w chorobie nowotworowej” to nie kolejny nudny podręcznik, jest zrobiona jak nowoczesna książka kucharska, mamy dużo przepisów, ładne zdjęcia i mnóstwo informacji dotyczących specjalistycznego żywienia a także dużo informacji o problemach jakie występują podczas leczenia i po. Naprawdę polecam jako dobry przewodnik dla pacjentów i ich rodzin. Miałam okazję rozmawiać z dr Kapałą i wspomniała, że przyjmuje za darmo w klinice w Warszawie wystarczy mieć skierowanie od lekarza, podobno nie czeka się długo na termin.
W poszukiwaniu sensu
Polecam także ciekawą pozycję austriackiego psychiatry Viktora Frankla, który przeżył 5 lat w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dramatyczne przeżycia w ekstremalnych warunkach zaowocowały publikacją pt. „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.
Autor opisuje w pierwszym rozdziale codzienne życie w obozie i jego obserwacje. Drugi rozdział opowiada o teorii Frankla jaką jest logoterapia. Jego zdaniem człowiek osiąga spełnienie tylko wówczas poświęci swoje życie jakieś idei lub komuś. Takie spojrzenie pomogło Franklowi przetrwać koszmar Auschwitz, skoncentrował się na pomocy swoim towarzyszom.
Polecam tą lekturę także pacjentom onkologicznym, ponieważ w zetknięciu z chorobą nowotworową często pacjentom nasuwają się myśli o sens ich życia.
Zachęcam także do uczestniczenia w grupie wsparcia dla chorych i ich rodzin. Spotkania odbywają się online raz na 2 tygodnie i są bezpłatne. Więcej o grupie przeczytasz tu: Grupa wsparcia dla chorych na raka.
Wow, wonderful blog structure! How lengthy have you been running a blog
for? you made running a blog glance easy.
The whole look of your site is fantastic, let alone the content material!
You can see similar here najlepszy sklep