Higiena jamy ustnej w trakcie choroby

Przed leczeniem pacjent otrzymuje listę, na której m.in. znajdują się zalecenia dotyczące higieny i dalszej pielęgnacji jamy ustnej. To tam zachodzi najwięcej uciążliwych zmian. Jednym ze wskazań jest wizyta u stomatologa w celu skontrolowania stanu uzębienia. Ze względu na postępującą wrażliwość zalecane jest też wdrożenie specjalnej delikatnej pasty do zębów. My kupowaliśmy przez Internet dedykowaną dla pacjentów onkologicznych z niską zawartością fluoru. Należy pamiętać, aby szczotkować zęby po każdym posiłku.

Preparaty na suchość

Przed leczeniem zaleca się także stosowanie dwa razy dziennie płynu do płukania. Zmniejsza on suchość w ustach, stan zapalny i wzmacnia ochronę przed infekcjami. Warto mieć także pod ręką spray regenerujący, który nawilża błonę śluzową oraz redukuje uczucie pieczenia i suchości, bardzo przydatny gdy jesteśmy poza domem lub w nocy.

Postępująca suchość i trudności z przełykaniem to jeden z największych i najbardziej uciążliwych problemów z jakimi walczy chory. Tu z pomocą przychodzi także zastosowanie siemienia lnianego, które zostawia tłusty filtr w przełyku i jamie ustnej. Jego zaletą jest niska cena, kilogramowa paczka kosztuje kilkanaście złotych i starcza na bardzo długo. Można zacząć od niego i zobaczyć czy dodatkowe preparaty będą potrzebne.

Suchość może pojawić się także w śluzówkach nosa, ten problem można rozwiązać przy pomocy dostępnych atomizerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.