Jak powiedzieć bliskim o chorobie?

Wiadomość o diagnozie nowotworowej jest bardzo silnym doświadczeniem dla chorego. Jeszcze większym wyzwaniem jest dla niego przekazanie tej informacji swoim bliskim. To jest kwestia indywidualna i każdy musi wybrać sposób najlepszy dla niego.

Kiedy pierwsze emocje opadną najlepiej porozmawiać na spokojnie w domu. Dać możliwość wyrażenia reakcji osobie słuchającej i przekazanie dalszych kroków. Najlepiej udać się na grupową terapię, które organizują ośrodki pomagające pacjentom onkologicznym np: Dolnośląskie Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji. Czasem są one darmowe, ale najlepiej zadzwonić i zapytać. Urozmaicone zajęcia wiele dają zarówno pacjentom jak i rodzinie, która staje się osobą wspierającą i musi wiedzieć jak postępować z chorym.

To trudny czas dla wszystkich i ważne, aby nie unikać trudnych tematów, ani udawać czy bagatelizować chorobę. Zazwyczaj na bliskich też spoczywa informowanie znajomych o zaistniałej sytuacji i dalszych działaniach. Warto ustalić z bliskimi co chory chce przekazać. Wyznaczyć granice dopytywania o jego stan, aby go nie przytłoczyć i z drugiej strony też nie obchodzić się z nim zbyt delikatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.