Onkodietetyk czy warto korzystać z jego porad?

Wiele osób kojarzy dietetyka ze specjalistą od zdrowego żywienia. Odwiedzamy go zazwyczaj gdy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów przed wakacjami lub względy zdrowotne nas do tego zmuszają. Każdy wie, że zdrowe jedzenie i ruch pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji.

Problemy z jedzeniem

Jednak podczas choroby mało kto o nim pamięta. Pacjenci zazwyczaj koncentrują się na leczeniu i zaleceniu lekarzy. Problemy z żywieniem w przypadku choroby nowotworowej są bardzo częste i nie należy ich bagatelizować. Postępujące dolegliwości wraz z zaawansowaniem terapii stają się bardzo uciążliwe dla chorego. Utrata śliny, problemy z przełykaniem pokarmu. Kolejne przeszkody to 3 stronicowa lista produktów zakazanych. Po jej lekturze okazuje się, że menu staje się bardzo ograniczone i monotonne. A na dobitkę jeszcze jest brak apetytu, chory traci zmysł węchu i smaku i w ogóle zachowuje się tak jakby nie miał ochoty na jedzenie. Ta mieszanka powoduje dużą utratę wagi, która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Utrudnia także wrócenie do pełnej sprawności po leczeniu.

Czasem stan pacjenta wymaga karmienia dojelitowego przez sondę lub pega. Często takie zabiegi są jedynym rozwiązaniem, aby uratować chorego przed śmiercią głodową. W rozmowie z psychodietetyczką usłyszałam, że często do gabinetu przychodzą pacjenci skrajnie wycieńczeni, którym już nie jest w stanie nic pomóc. Gdyby przyszli o 2-3 miesiące szybciej można było ich uratować.

Doceń dietetyka

Kwestie prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej są tak samo ważne jak leczenie. Cały czas powtarzam, że do walki z rakiem należy podejść holistycznie i zadbać o każdy obszar. Sami korzystaliśmy z porad onkodietetyka i dzięki tym wskazówkom wiedzieliśmy jakie niebezpieczeństwa mogą wystąpić także po wyjściu ze szpitala. Dietetyczka wspominała, że pacjenci, którzy wyzdrowieli często na forach nawołują, aby nie korzystać z pomocy specjalisty, ale ile jest takich osób, którym się nie udało tylko przez to, że nie mieli wiedzy co mogą zrobić. Ta wiedza dotyczy zarówno pacjentów jaki i osób wspierających, na których spoczywa duża odpowiedzialność za pomoc i wsparciu chorego także w tym obszarze.  Ja naprawdę polecam skorzystanie z pomocy dietetyka, który będzie dużą pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.